Güncel Blog, Seo Teknikleri, HTML5 Örnekleri

Türkiye'nin İnternet Kanalı soru cevap
 • Cihan PEKTAŞ Kimdir?
 • Modasaat.com’dan Size Özel Welder Saat!
 • Farklı Alışverişin Adresi
 • Flash Oyun Sitelerindeki Dalgalanma
 • SEO Çalışmaları İçin Maliyet Belirleme
 • GDO Nedir?
 • PHP’de Metin Bölme İşlemleri
 • Font Bulma Aracı
 • Dahili Bağlantı Analizi
 • Alexa ve Özgün İçerik İlişkisi
 • Sayfalara Ayırma İşlemi ve SEO
 • Site Başlığı ve Açıklaması Nasıl Olmalıdır?
 • Video Anlatımlar
  Link Ağı
  Paravan Blog
  SEO Makaleleri
  seo nedir
  semantik seo
  temanın seo ya etkisi
  birinci sayfa garantili seo
  görsel aramalardan gelen ziyaretçilerin seo ya etkisi
  jenerik domainler ve seo
  seo uyumlu makale nasıl yazılır
  arama motoru optimizasyonu nedir
  türkiye de seo nasıl yapılır

  Yeni TL Simgesi – Türk Lirası’nın İşareti

  Eklenme: 4 sene önce. | Yazar: | Kategori: Türkiye | Okunma: 9.026 | 7 Yorum
  Yeni TL Simgesi – Türk Lirası’nın İşareti

  Geçtiğimiz günlerde açıklanacağı duyurulan Türk Lirası’nın Simgesi, teknik olarak bilgisayar ortamında aktarım sırasında oluşan bazı nedenlerden dolayı ertelenmişti. (Yani basına böyle yansıtıldı, fakat ne kadar doğru, ne kadar yanlış orası meçhul.) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı ’nin ne türlü olacağı hakkında herkes konuşmakta. Profesyonel tasarımcılara tonla para verip yeni bir logo / işaret yaptırılmadığı gibi, TL Simge Yarışması adı altında bir yarışma yapılarak, bu yarışma sonucunda beğenilen tasarımların üzerinden bir açıklama yapılacağı belirtilmişti. Türk Lirası’nın dünya çapında global bir markası olabilmesi için Merkez  Bankası, TL itibarını ve bilinirliğini düşünerek, insanların aklında daha rahat kalabilecek, zarif ve anlaşılması kolay bir simge belirlemek için böyle bir yarışma düzenlediklerini belirtti.

  YENİ TÜRK LİRASI SİMGEMİZ

  Bu yazıyı okuyabiliyorsanız, dijital bir ortamdasınız demektir. Klavye olsun, mobil iletişim araçları olsun hepsinde mesajlaşmak, veri girmek, araştırma yapmak, yazı yazmak ve onlarca farklı şey için harfler/sayılar/işaretler mevcut. Türkiye bilgisayar ve personel yardımcı araçlarının kullanımını düşünürsek, milyonlarca klavye ve yazım aracı olduğunu söyleyebiliriz. Ama üzücü olan şey şu ki, hiçbirinde TL değerini ifade edebilecek özel bir karakter yok. Euro’dan tutunda, Dolar’a kadar bir çok para birimi, üçüncü karakter dediğimiz işlevlerle ekrana yazdırılabiliyor. Umarım TL simgemiz açıklandıktan sonra üretilecek elektronik iletişim cihazlarında logomuz, firmalar tarafından değerlendirilir. En azından lokasyon olarak Türkiye sınırları içerisinde satılacak ürünlerde bunlara ulaşmak ve bu tür cihazların kullanımı teşvik edilebilir. Yarışmanın para ödüllü olmasının bir önemi olmadığı düşüncesindeyim. Umuyorum ki, gerçekten ülkesine hizmet için Türkiye Devleti topraklarında iş yapan kaliteli tasarımcılarımız, bu iş için kollarını sıvamışlardır. İstiklal Marşı ile kıyaslanamayacak bir ölçüt olsa da, Mehmet Akif Ersoy örnekleri taşıyan bir ülke olduğumuzu düşünüyorum. İnternette onlarca saçma sapan proje için onlarca sistem kullanabilecek insanlar, yararlı kulvarlarda bu tür teşviklerle kendilerini de test etmiş olacaklardır.

  Yarışmanın sonuçlanmasının ardından televizyon ekranlarından bir törenle sunumun gerçekleştirildiği internet medyasında bulunuyor. TCMB’nin İdare Merkezi Konferans Salonu iştirakinde gerçekleştirilecek olan bu önemli sunum, Başbakan Yardımcısı Babacan ve Merkez Bankası Başkası Başçı tarafından düzenlecek ortak bir basın toplantısı ile gerçekleştirilecek.

  Yapılan açıklamalara göre bu yarışmanın sonucunun açıklanması geçtiğimiz 22 Şubat tarihini göstermekteydi. Fakat Türk Lirası simgesinin farklı dijital ortamlarda basın toplantısından önce güvenli bir şekilde taşınabilirliğini sağlayabilmek için zamana ihtiyaç duyulması sebep belirtilerek, yapılması düşünülen bu tanıtım amaçlı basın toplantısı, karar neticesinde ertelenmişti.

  Tanıtım Ankara Merkez Binasında saat 11:00’da yapılacaktır. Tanıtımın yapılmasının ardından yeni milli değerimizin işaretini anlık olarak sizlerle paylaşacağım. İnternet üzerinden derlemiş olduğum TL Simgelerini sizlerle paylaşmak istiyorum. İnternathaber dot com adresinden derlediğimiz bu görseller, yarın ki yarışmaya katılan/katılmayan yarışmacılarla alakalı bir görüş bildirmez. Sonra yok yarışma öncesi simgeyi internete sızdırmışsınız gibi yorumlar almak istemem. :)

  Yarının gündemini az çok işitir gibiyim. İnternette onlarca kişi, “aaa bu şu futbol takımının ambleminden çalıntı”, “ulan yapa yapa bunu mu yapmışlar”, “tıpkısının aynısı” şeklinde ifadeler ile Twitter taglarına hücum edecek. Aralarında onlarca profesyonel tasarımcı da olacaktır eminim. Umarım bu paragrafımda yazdıklarım gerçekleri yansıtmaz. Umarım kaliteli tasarımcılar, keşke demeden bu yarışmaya katılımını en kaliteli şekilde göstermiştir.

  Bu tür bir değişikliğin TL değerini artırıp azaltması konusunda ki etkisi tartışılır elbet. Yani kimsenin yarın cebinde ki para bir iken iki olmayacak. Veyahut yarın kimse milyarderken fakir kalmayacak. Aynı Eurovision’da yaşananlar gibi, milli bir değişimin bir parçasını takip etmek, ismini zikretmek istemediğim saçma sapan Twitter karakterlerini takip etmekten kat kat daha iyi olacağı düşüncesindeyim.

  Bir farklı nokta ise yarışmanın belirli kesimlerden az şekilde duyurulmasıydı bana göre. Ben yarışmayı açıklandığı ilk günlerde inceleme fırsatı buldum. Fakat herkes bu şekilde sosyal medyayı veya internet mecrasını kullanamayabiliyor. Örneğin yabancı firmalar logolarını karakalem ustalarına çizdirip bilgisayar ortamına aktarabiliyor. Bizim ülkemizde de bu türden, bilişim çağını takip etmeden gerçekten güzel ürünler çıkartabilecek kişilerin olduğunu düşünüyorum. Televizyonlarda, billboardlarda gereksiz reklamlar yerine bu tür bir yarışmanın duyurulması yararlı olabilirdi. Yarın açıklanacak logo eğer beğenilmezse, katılım göstermeye erinen halkın bahanelerinden bir tanesi bu olabilir. Demedi demeyin. :)

  Akşam yazdığım makalelerde yazdıkça yazası geliyor insanın, buraya kadar okuyan bir Lokuf.com ziyaretçisiyseniz, yorum yapmadan gitmeyeceğinizi biliyorum. :) Yeni işaretimizi görmeden önce / gördükten sonra (eğer bu makaleyi 1 Mart günü okuyorsanız)  durum ile ilgili görüşlerinizi, bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Aramızda yarışmaya katılan arkadaşlar varsa, onlarınca

  TL simgesi açıklanana kadar, görüşlerinizi bu konu altından paylaşabilirsiniz. Açıklandıktan sonra güncel bir başlık açabilirim, eğer kaydadeğer gönderiler elde edersek, bu başlıktan güncellemeyi duyurur ve ona göre gerekli değişimleri yaparım.
  Yeni TL Simgesi – Türk Lirası’nın İşareti 10 üzerinden 9 puan. Şu ana kadar 7 kişi değerlendirdi. 9.026 kere görüntülendi. (Tarih: 29/02/2012)
  Etiketler: , , , , , ,


  1. Bilgisayar , telefon gibi cihazlarda Euro , Dolar gibi birimlerin yanısıra olur da TL'nin logosunu da görürsek güzel olacaktır.

  2. bu simge iyi güzel ne anlam taşımaktadır bunun açıklanması önemli ben ilk görüşte eski türkçe alfabesinden esinlenerek yapılan bir çalışma olduğunu düşünüyorum

  3. türkiye para sim gesi cok güzel anlamlı bir simge emeği gecen bütün herkese teşekkür ediyoruz Allah birdaha bu ülkeyi parasını simgesiz durumuna düşürmesin.türkiye,milletimiz ve dünya icin hayırlı ve uğurlu olsun

  4. işaret çıpa ya benzetiliyo bu gücü ve yükelmeyi temsil ediyormuş öyle acıklanndı. çalışma başarılı .

  5. mrb baıyorumda 10 seneye daha cocuktuk ve babamız bara verincee ne adar sevinirdik.Şimdi bakıyorumda gerceten hem paranın hemde türkiyenin ilerledigini ve degerini anlıyorum.Allahım yar ve yardımcısı olur inş (RTE)

  6. Umarım Türk Lirası değerine değer katar ve simgemiz Dünya çapında kendini duyurur.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>